wtorek, 17 kwietnia 2012

Porady Jak Dbać O Środowisko



1) Budując dom czy kupując mieszkanie starajmy sie nie ogrzewać i nie oświetlać zbędnej powierzchni.

 2) Budując dom zainwestuj w instalacje ciepła; ocieplenie, pompy ciepła, kolektory słoneczne lub wiatrak.
(Kosztuje to o miej więcej 10% więcej, lecz szybko to się zwraca w 90 % na ogrzewaniu)

 3) Postaraj się żyć bez klimatyzacji. W ciepłe dni otwórz okno, a zaoszczędzisz trochę pieniędzy i zdrowia. (W parowniku klimatyzacji znajdują się grzyby oraz bakterie szkodzące zdrowiu)

 04) Zainstaluj we wszystkich pokojach energooszczędne żarówki. Zawsze gaś światło w pokojach w  którech w danej chwili nie używasz.

 05) Pamiętaj aby lodówka była zawsze domknięta (nawet w super markecie, jeżeli widzisz otwartą to ją domknij), i ustawiaj taką temperaturę jakiej potrzebują produkty.

06) Nie zostawiaj urządzeń elektronicznych np. telewizor, monitor, drukarka itd na czuwaniu. W stawnie czuwania pobierają energię. Szacuje się, że "polskie tryby czuwania zużywają rocznie 1,2 GWh energi i powodują emisję 1.600.000 ton CO2. (Polecam przedłużacz z listwą z wyłącznikiem. Jedno przyciśnięcie i urządzenia wyłączone)

07) Jeżeli naładuje Ci się już telefon, pamniętaj żeby wyjąć ładowarkę z gniazdka. Podłączona ładowarka pobiera zbędnie energie.

08) Kąpanie, pranie, zmywanie, przątanie, gotowanie- te czynności w domu wykonywane są niemal codziennie. Ilośc wody można ograniczyć tak, aby nielała się niepotrzebnie np. Myjąc zęby-zakręcać kran, robiąc pranie-zapełnić całą pralkę, robiąc kawę czy herbatę nalewaj tyle wody ile potrzebujesz itd.  Dzięki temu można zaoszczędzić ok. 108.040 tyś. hektolitrów wody oraz ograniczyć emisję ok 111 mln kg CO2 w skali całego kraju.

09) Napraw cięknący kran. Dzięki temu możemy zaoszczędzić ok 560 640 hektolitrów wody oraz ok 320 mln kg CO2 rocznie.

 10) Poddawaj śmieci recyklingowi. 1 tona makulatury, to uratowane  17 drzewa oraz zużycie energi podczas produkcji o ok. 20% i emisji zanieczyszczeń  ok 70%. 1 kg aluminium to obniżenie emisji CO2 o ok 9kg

 11) Dbaj o nasze ścieki. Nie wylewaj do zlewu czy ubikacji substancji niebezpiecznych np. kwasy, zużyte oleje czy resztki po lekach.

 12) Staraj sie myć naczynia środkami biodegradowalnymi, bo jedna kropla  mniej detergentu do mycia naczyń, to 2.000 litrów detergentów niej w naszych rzekach. Nie zapominaj również o proszkach do prania, używaj ich oszczędnie i przy okazji zmień temperaturę na miejszą np. z  60˚C do 40˚C  zmiejszy to zużycie energii o 1/3. (nowoczesce proszki są bardzo wydajne)

13) Staraj się wybierać na zakupy, wyjazdy itd. komunikacją miejska lub rowerem. Po pierwsze zmniejszysz emisje gazów cieplarnianych do atmosfery a po drugie podróż rowerem jest zdrowa. Jeżeli już nie możesz zrezygnować z samochodu, postaraj się aby był ekologiczny np.
-tankuj paliwo odsiarczone, z biokomponentami.
-warto badać jakość spalin z Twojego samochodu - pomoże to uniknąć różnych kłopotów;
-jeśli Ty i sąsiad jedziecie w jednym kierunku, a masz w samochodzie wolne miejsce - pojedźcie razem, jednym samochodem.
-Nie trzymaj właczonego silnika podczas porannego odszraniania lub mycia szyb, wyłącz silnik w trakcie przerw w podróży
-Jeśli masz w samochodzie klimatyzację, wyłączaj ją, jeśli nie jest Ci potrzebna. Czasem lepiej i milej oworzyć okno!
-Nie pędź na złamanie karku i  upuść noge z gazu, zmiejszysz emisje gazów a przedeszwszystkim wolniejsza jazda to bezpieczniesza jazda.



 14) Na zakupach staraj sie wybierać produkty, które zostały wyprodukowane z poszanowaniem dla środowiska.

15) Na zakupy zabieraj zawsze torbę wielokrotnego użytku. Rezygnując z 4 plastikowych torebek tygodniowo możesz ograniczyć 8 kg CO2 rocznie. Obliczenie ograniczenia emisji CO2 zostało wykonane na podstawie danych LCA (analiza cyklu życia) dot. produkcji folii LPDE (Ecoinvent, 2006).
z 16) kupując nową lodówke, pralkę czy zmywarke itd. wybieraj urządzenia energooszczędne, na samej lodówce która ma wbudowany cykl samorozmrażania pozwoli nam zmniejszyć emisję CO2 o blisko 210 kg rocznie.

17) Jeżeli zespuje Ci się RTV, AGD itd. pamiętaj aby wyrzucić to do odpowiednich kontenerów o nazwie '' ekektrośmieci'' lub odnieś do producenta. Wyrzucanie zepsutych elektrośmieci jest karalne.
18) Staraj sie jak najmiej korzystać z transportu lotniczego. Pamiętaj, że Polska jest również pięknym krajem.


W biurze czy u znajowych również Możecie być W EKO WKRĘCENI.
Doradź znajomym, pokaż blog, czy udziel im niezbędnych informacji jak być EKO.

Wy również możecie udzielać porad. Zapraszam do dodawania komentarzy itp.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz